Opublikowano

Święta bez glutenu

Święta bez glutenu – przepisy

Zbliża się grudzień, a wraz z nim Boże Narodzenie. Wigilia to czas, w którym na stołach goszczą tradycyjne potrawy, takie jak pierogi, kutia czy karp w galarecie. Jak poradzić sobie, jeśli my sami, albo któryś z wigilijnych gości unika glutenu? Odkryj nasze inspiracje kulinarne na bezglutenową wigilię i ciesz się pysznymi i zdrowymi świętami.

Ciasto na pierogi bezglutenowe

Uwielbiasz pierogi, jednak – z uwagi na nietolerancję glutenu – z Twojego talerza musiała zniknąć ich tradycyjna wersja? Nie martw się, już niebawem pierogi znowu mogą zagościć w Twoim menu, a nawet pozostać tam na stałe. Sprawdź, jak przygotować pierogi bezglutenowe. Okazuje się, że to bardzo proste, a efekt końcowy to prawdziwa smakowa rewelacja. 

Pierogi bezglutenowe – z jakiej mąki? 

Z pewnością zastanawiasz się, z jakiej mąki można zrobić pierogi bezglutenowe. Wybór jest całkiem spory. Jeśli już od pewnego czasu unikasz glutenu, być może orientujesz się, która mąka jest dla Ciebie bezpieczna, a po którą lepiej jest nie sięgać. Najlepsza bezglutenowa mąka na pierogi to: 

Wybór mąki do pierogów bez glutenu to połowa sukcesu. Pamiętaj jednak, aby farsz również był bezpieczny dla Twojego organizmu. Starannie dobieraj nadzienie, aby mieć 100 proc. pewności, że w środku nie czai się Twój glutenowy nieprzyjaciel. 

Jak zrobić pierogi bez glutenu?

Aby przygotować pierogi bezglutenowe, potrzebujesz: 

  • 300 g mąki kukurydzianej, 
  • 2 jajka, 
  • 2 łyżki dobrej oliwy z oliwek, 
  • 40 g mąki ziemniaczanej, 
  • 300 ml wody. 

Zacznij od wymieszania wszystkich składników w dużej misce (bez wody). Kiedy ciasto stanie się ładną masą, powoli dodaj 300 ml wody – może być ciepła, ale nie gorąca. Do wyrabiania ciasta możesz użyć miksera. Powoli dodawaj wody, aż ciasto stanie się idealnie miękkie i gładkie – takie, abyś bez trudu mógł uformować pierogi. 

Ciasto podziel na kilka części. Po kolei każdą z nich rozwałkuj na blacie, posypanym mąką. Następnie, przy pomocy kubka lub specjalnej formy, wytnij kółka, na środku każdego z nich ułóż farsz i złóż na pół, formując pierogi. 

Kiedy pierogi będą uformowane, każdy z nich wrzuć do garnka z wrzącą wodą. Istotne jest to, aby woda nie przestała wrzeć. Wyciągaj po minutę po wypłynięciu. Jeśli pierogi będą gotowały się dłużej, ciasto stanie się zbyt twarde. Po ugotowaniu opłucz pierogi w zimnej wodzie, aby ciasto nie sklejało się na talerzu. 

Tak przygotowane pierogi możesz podsmażyć przed podaniem – dzięki temu będą bardziej chrupiące, a chyba każdy przepada za takimi pierogami.

Bezglutenowe krokiety

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez aromatycznego barszczu czerwonego z krokietem. To właśnie krokiety, obok świątecznych zup są jednym z najpopularniejszych dań serwowanych na kolacji wigilijnej. Aby przygotować ten świąteczny specjał w wersji bez glutenu, wystarczy zastąpić tradycyjną mąkę jej bezglutenowym zamiennikiem. Przyrządzając krokiety na Boże Narodzenie już nikt nie będzie musiał odmawiać sobie kulinarnych przyjemności. Przepis dostosowany jest na 4-5 sztuk.

Składniki na farsz:

  • 500 g pieczarek
  • 250 g kiszonej kapusty
  • 1 duża cebula
  • 30 ml oleju
  • Sól i pieprz

Składniki na ciasto:

Przygotowanie:

Przygotowując święta bez glutenu, warto dobrze rozplanować sobie pracę. Niektóre czynności możemy wykonać już na kilka dni przed Wigilią, dzięki czemu w tym ważnym dniu zyskujemy więcej czasu dla rodziny i przyjaciół. Dokładnie tak jest z farszem do bezglutenowych krokietów. Wystarczy kilka minut, aby kuchnia wypełniła się aromatem prawdziwych świąt.

Pracę warto rozpocząć od posiekania i ugotowania kiszonej kapusty. Pamiętajmy, aby użyć odpowiedniej wielkości garnka, bo choć kapusta z czasem zmniejszy objętość, na początku ważne jest jej częste mieszanie. Kiedy już się gotuje, siekamy cebulę i smażymy ją na rozgrzanym oleju aż do zeszklenia. Pieczarki myjemy, osuszamy i drobno kroimy, po czym dodajemy do cebuli. Całość doprawiamy do smaku, dolewamy odrobinę wody i dusimy pod przykryciem przez kilka minut.

Ugotowaną do miękkości kapustę odcedzamy, a kiedy składniki się połączą, przychodzi czas na dodanie jej na patelnię. Farsz jest niemal gotowy, wystarczy już teraz tylko doprawić solą i pieprzem oraz ostudzić.

Przygotowanie naleśników do krokietów:

Szykując krokiety na bezglutenową kolację wigilijną, nie można zapomnieć o naleśnikach. Miękkie, rumiane ciasto w chrupiącej panierce to kwintesencja udanych krokietów. Ich sekret tkwi we właściwej kolejności dodawania składników.

Do miski wsypujemy koncentrat mąki bezglutenowej, wbijamy jajko, następnie olej lub roztopione masło i szczyptę soli, a na koniec wszystko miksujemy. Stopniowo dolewamy mleka nie przerywając miksowania. W ten sposób unikniemy powstawania grudek w surowym cieście.

Teraz wystarczy już tylko zawinąć grzybowo-kapuściany farsz w puszyste naleśniki, nadać im zamierzony kształt i obtoczyć w mieszance bezglutenowej bułki tartej i roztrzepanego jajka. Tak przygotowane krokiety smażymy na rozgrzanej patelni.