Pierwsze oznaki starzenia, utrata jędrności skóry, kłopoty z cyrkulacją krwi…to pierwsze oznaki, aby poznać i zaprzyjaźnić się z płytką jadeitową do masażu GUA SHA.
Jeżeli jesteś miłośniczką naturalnych sposobów na poprawę jędrności skóry i dobroczynnym wpływem minerałów na kondycję skóry, ten wpis będzie dla Ciebie zbiorem cennych informacji. Sprawdźmy zatem czym jest kamień gua sha i dlaczego współczesne kobiety tak chętnie po niego sięgają.
To obecnie jeden z najbardziej popularnych akcesoriów do wykonania automasażu twarzy, szyi i dekoltu. Orientalna nazwa wskazuje na jego wschodnie pochodzenie – wywodzi się on z Chin. W dosłownym tłumaczeniu „gua” oznacza skrobanie lub pocieranie natomiast „sha” odnosi się do koloru skóry, jaki przyjmuje ona po pocieraniu (zaczerwienienie, zaróżowienie) Kształt płytki to najczęściej nieregularne serce, ale występuje też w kształcie przypominającym banan czy kwadrat z owalnymi krawędziami i dwiema wypustkami.
Masowanie ciała to sztuka, ale też jedna z najprzyjemniejszych czynności, która w dość szybkim czasie może nie tylko poprawić samopoczucie, ale również zwiększyć ruchomość stawów, przyspieszyć krążenie krwi, usunąć obrzęki, dotlenić organizm.
Na czym polega masaż GUA SHA?
Masaż skupia się głównie na drenażu, czyli pobudzeniu przepływu krwi i limfy. Dzięki czemu niwelujemy obrzęki oraz opuchnięcia w okolicy twarzy, szyi i dekoltu. Prawidłowo wykonany masaż kamieniem pozwala się zrelaksować. Pozwala zmniejszać obrzęki oraz opuchnięcia na twarzy, szyi i dekolcie. Ma na celu rozbicie energii zwanej chi, która według praktyków może być odpowiedzialna za stan zapalny w organizmie, czyli jedną z przyczyn przewlekłego bólu. Uważa się, że odpowiednie pocieranie powierzchni skóry pozwala zmniejszyć stan zapalny i przyspiesza gojenie.
Jak wykonać masaż kamieniem?
Znamy już historię i właściwości teraz możemy przystąpić do masażu. Używanie płytki jest bardzo proste. Po natłuszczeniu skóry np. ulubionym olejkiem (polecamy olej ze słodkich migdałów) postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- przesuwaj kamieniem po skórze od trzech do pięciu razy na obszar. Trzymaj kamień zakrzywioną stroną do twarzy. Delikatnie przesuwaj go w górę i na zewnątrz, zaczynając od szyi
- następnie przejdź na linię żuchwy i wokół ust, zaczynając od podbródka. Pamiętaj: zawsze wykonuj krótkie ruchy w jednym kierunku, a nie tam i z powrotem. Jeśli chcesz zmniejszyć obrzęki, przesuwaj kamieniem delikatnie po skórze, a potem nieco mocniej, aby rozluźnić mięśnie twarzy
- wykonaj trzy ruchy kamieniem przy linii nosa na zewnątrz w kierunku skroni
- przejdź na obszar pod oczami, przyłóż kamień płasko do skóry, a następnie delikatne głaszcz nim skórę pod oczami
- na koniec przesuwaj kamieniem po czole, małymi poziomymi ruchami nad kością brwiową oraz pionowo między brwiami
Wskazówka: każde pociągnięcie zakończ punktowymi ruchami okrężnymi, lekko dociskając kamień, dzięki temu zrelaksujesz mięśnie twarzy po każdym ruchu i zwiększysz efekty. Możesz również użyć kamienia do masażu karku. Postępuj wtedy na tych samych zasadach – przesuwaj kamieniem w górę, od dolnej lini karku w kierunku głowy.
Jaki efekt daje masaż?
Regularny masaż kamieniem Gua Sha może dać wiele wspaniałych efektów, oto jak wpływa na poszczególne partie twarzy:
- szyja – pociągnięcia w górę poprawiają krążenie, ujędrniają, unoszą skórę i przeciwdziałają starzeniu grawitacyjemu i powstawaniu drugiego podbródka
- linia żuchwy, policzki i podbródek – ruchy od wewnętrznej strony twarzy unoszą skórę, jednocześnie ją ujędrniając, mogą również poprawić owal twarzy i zapobiegać tzw. chomikom
- nos – delikatne krótkie pociągnięcia łagodzą obrzęki
- oczy – ruchy pod oczami redukują zmarszczki, cienie i zaczerwienienia, jednocześnie działając kojąco i wygładzająco, zapobiegają powstawaniu tzw. doliny łez
- czoło – poziome i pionowe pociągnięcia, zmniejszają napięcie mięśni, wygładzają zmarszczki i zapobiegają kolejnym
Jak szybko pojawią się efekty?
Masaż Gua Sha może dać szybkie efekty jeśli chcesz zlikwidować obrzęki i napięcie mięśni. Zalecamy jednak robienie masażu twarzy gua sha regularnie, aby zobaczyć inne korzyści, takie jak na przykład ujędrnienie skóry. Pamiętajmy również, że każda prewencja przeciwstarzeniowa przynosi efekty tylko wtedy, kiedy wykonuje się ją konsekwentnie i długofalowo.
Kiedy robić masaż?
Wykonuj masaż Gua Sha 2 do 3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o porę dnia – rano czy wieczorem, to zależy od tego jakich efektów oczekujesz i z jakimi problemami się borykasz. Rano masaż gua sha leczy obrzęki, jednocześnie energetyzując skórę. Wieczorem natomiast masaż rozluźni napięte w ciągu dnia mięśnie twarzy, działając relaksująco i zapobiegając zmarszczkom. Warto obie techniki stosować naprzemiennie.
Jaka jest różnica między kamieniem Gua Sha a wałkiem jadeitowym?
Zarówno gua sha, jak i wałek jadeitowy pomagają w drenażu limfatycznym. Jednak masaż twarzy płytką gua sha koncentruje się na tkance łącznej, rozluźnia i stymuluje mięśnie, ujędrnia skórę oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek wywołanych napięciem mięśni. Kształt gua sha jest idealnie zaprojektowany do „rzeźbienia” mięśni twarzy, poprzez jednoczesne uciskanie ich i rozciąganie.
Podsumowując, zdecydowanie warto zrobić masaż Gua Sha w domu i włączyć go do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Odpowiednio wykonany może dać zaskakujące efekty, szczególnie jeśli borykasz się z takimi problemami jak obrzęki, a także napięciowe bóle głowy. Masaż Gua Sha to również, po prostu, świetny sposób na domowy relaks po ciężkim dniu.